28 grudnia 2020

Zdrowe plecy - jak wybrać krzesła do kuchni lub jadalni?

Wybór odpowiednich krzeseł, czy to do jadalni, czy kuchni, nie jest łatwy. Z jednej stronie to właśnie one będą odpowiadać za nasze tytułowe, zdrowe plecy, ale i również nasz komfort, a dodatkowe zapewne mają się stać również znakomitą dekoracją dla danej przestrzeni.

Gdy wybieramy krzesła do kuchni lub jadalni, powinniśmy brać pod uwagę następujące aspekty:

  • Ilość osób przy stole – to kluczowy aspekt, również w kontekście wybierania samego stołu. Powinniśmy zakładać, że na jedną osobę przypadać będzie od 60 do 70 cm przy stole – dzięki temu uda nam się zakupić odpowiednią ilość krzeseł. Jeżeli okaże się, że odpowiednia ilość pod względem domowników czy częstych gości jest za duża, by wszystkie krzesła przetrzymywać w danym, zapewne małym, mieszkaniu, warto wybrać dwa rodzaje krzeseł – w tym kilka modeli krzeseł składanych, które będą rozkładane jedynie w razie takiej potrzeby.

  • Odpowiednia wysokość krzeseł – wysokość krzeseł powinna być dopasowana do wysokości blatu danego, zakupionego przez nas stołu. Krzesło, a właściwie jego siedzisko, powinno znajdować się od 45 do 50 cm od powierzchni podłogi, dodatkowo, odległość siedziska powinna wynosić od 30 do 35 cm od blatu stołu, tak, aby każdy z siedzących mógł w razie potrzeby wygodnego ruszać nogami.

  • Wysokość oparcia – wbrew pozorom, ona również jest bardzo istotna i powinna zostać dopasowana do wysokości zakupionego stołu. Oparcie krzesła nie powinno wystawać bardziej, niż na wysokość 20-25 cm ponad blat, gdyż w innym przypadku może to po prostu przytłoczyć przestrzeń, a to nie jest zadanie, które powinno być realizowane przez kuchenne krzesła.

  • Odpowiednie podłokietniki – podłokietniki same w sobie nie są standardowym elementem krzeseł kuchennych, jednak część osób się na nie decyduje. Z racji tego, że zapewne nie możemy liczyć na żadną regulację wysokości krzesła, przed zakupem upewnijmy się, że krzesła z podłokietnikami uda nam się w całości, i w liczbie oczekiwanej przez nas krzeseł, wsunąć pod blat, ponieważ jest to częsty problem, gdy krzesła i stół nie są do siebie dopasowane.

  • Materiał, z którego wykonane są krzesła – z jednej strony, krzesła powinny być dopasowane do kuchni, jadalni i panujących w nim klimacie. Same krzesła nie muszą być również drewniane, część osób zdecyduje się na modele wykonane czy to z metalu, czy z tworzyw sztucznych. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na obicia tych krzeseł. Jeżeli zdecydujemy się na krzesła tapicerowane, pamiętajmy, że będą się one naprawdę szybko brudzić. Materiał, którym obite są krzesła kuchenne, musi być łatwy w czyszczeniu i jednocześnie odporny na palmy, a dodatkowo, materiał ten musi być odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Wygoda i ergonomia krzesła kuchennego

Wbrew pozorom, krzesła kuchenne tez mogą być ergonomiczne. Dzięki temu będą one jak najbardziej dopasowane do naszego ciała i jego wymagań. Warto rozważyć ten aspekt podczas zakupu, dzięki temu również krzesła kuchenne będą dbały o nasze zdrowe plecy.

Krzesła przede wszystkim powinny być wygodne – warto w nich usiąść, zobaczyć, czy nic nas nie uciska. To również kwestia dopasowania do danego stołu – czy siedząc w danym modelu, możemy wygodnie zasiąść przy stole i spożywać posiłek?

Siedząc w krześle kuchennym, nasze nogi powinny zginać się pod kątem prostym, a w tym samym momencie nasze stopy powinny w całości opierać się na podłodze. To opcja idealna, łatwiej oczekiwać jej w przypadku foteli biurowych, lecz tutaj, z powodu braku regulacji wysokości, będzie o to trudniej, nie znaczy jednak, że o zasadzie tej powinno się zapominać.

Samo siedzisko nie powinno być ani zbyt płyt, ani zbyt głęboko osadzone, a jego długość powinna sięgać do okolic ¾ naszego uda. Szerokość krzesła powinna umożliwić nam wygodne siedzenie, ale również obracanie się czy wstawanie z krzesła.

Warto pamiętać również o stabilności – krzesła kuchenne powinny twardo stać na podłodze. Dodatkowo zwracajmy uwagę na nogi krzesła. Często najtańsze modele posiadają nogi, które po pewnym czasie będą się rozjeżdżać. Sprawi to, że z jednej strony, my będziemy siedzieć coraz niżej, natomiast nogi krzesła rozłożone na boki to proszenie się o to, by regularnie uderzać o nie palcami stopy oraz mieć problemy z ustawieniem krzeseł obok siebie w kuchni czy jadalni.

Na koniec warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których zostały wykonane krzesła, bowiem często są one inwestycją na wiele lat, stąd warto założyć, że powinny wytrzymać przynajmniej od 5 do 10 lat.