3 lipca 2015

Idealne krzesło biurowe

Z czym może kojarzyć się praca biurowa? Przede wszystkim z lekką pracą umysłową, lecz czy ta z pozoru "lekka" praca nie jest źródłem niektórych komplikacji zdrowotnych? Siedząca praca często może prowadzić do schorzeń kręgosłupa, dlatego tak ważne by pamiętać o podstawowych zasadach ergonomii, które zneutralizują obciążenie kręgosłupa. Głównie chodzi o dopasowanie krzesła biurowego do indywidualnych potrzeb, a więc będzie wyprofilowany do kształtu naszej sylwetki, postury, ale także i rodzaju pracy jaką przyszło nam wykonywać.

Jak już wspomniano, prawidłowo dopasowane siedzisko nie tylko minimalizuje obciążenie kręgosłupa, ale także utrzymuje go w pozycji najbardziej do niego wskazanej, a więc w pozycji, która sprawia, że kręgosłup formuję się w literę S. Troska o kręgosłup, to główny aspekt dobrego siedziska. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że krzesło biurowe sprzyja w poprawie krążenia w górnych partiach nóg, a więc w udach. Użytkownicy mebli biurowych, zwracają coraz częściej uwagę na właśnie dobór odpowiedniego siedziska, dlatego też producenci wyposażeń biur, starają się, by stworzyć ogromny wybór asortymentu biurowego, spośród którego, można będzie zdecydować się na taki wariant, który będzie idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb, co sprzyja przyjęciu odpowiedniej postawy w pracy. To z kolei jest ważne, bowiem praca w biurze, odbywa się w trybie co najmniej ośmiogodzinnym, w którym to obciąża się kręgosłup, oraz dolne partie ciała a więc i miednice, uda. Ergonomiczne krzesło, to tylko jedno ze sposobów na troskę o zdrowie i dobre samopoczucie w pracy. Wspaniałą alternatywą jest wykonywanie prostych ćwiczeń rozciągających, które rozluźnią obciążone mięśnie i stawy. Warto również pamiętać o zmianę pozycji siedzącej w miarę dostępnych możliwości.

Tu również w trosce o wygodę, producenci wyposażenia biurowego stanęli na wysokości zadania, tworząc wszelkiego rodzaju akcesoria takie jak np. podłokietniki. Istotnym elementem krzesła biurowego, jest również oparcie, szczególnie gdy w grę wchodzi kilkugodzinny czas pracy. To na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie krzesła, jest możliwość regulacji odchylenia pleców. Warto przyjrzeć się również samemu siedzisku, które powinno mieć odpowiednią głębokość oraz szerokość, wysokość zaś, posiada często regulowaną formę. Kolejną kwestią jest podstawa krzesła. Zwykle oparta jest na kółkach, co jest rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym, jednak w przypadku krzeseł o takiej podstawie, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów bezpieczeństwa.