13 lipca 2015

Fotel bujany – krótka historia

Dla większości z nas fotele bujane to przede wszystkim przytulne, ciche wnętrza; kapcie, ciepła herbata i długie, zimowe wieczory. Oprócz tego wielu ludzi utożsamia takie meble z nieco odległą już epoką, uważając, że nie ma dla nich już miejsca w nowoczesnych wnętrzach. Warto w takim razie wiedzieć o tym, że po pewnym okresie kiedy faktycznie były one nieco w cieniu, takie meble przeżywają aktualnie swego rodzaju renesans.

Dziś znów możemy je spotkać nawet we wnętrzach aranżowanych w bardzo nowoczesny sposób. Mało z nas zdaje sobie do końca sprawę z tego, jak ciekawa potrafi być historia bujanego fotela. Jego dzieje zaczynają się mniej więcej w osiemnastym wieku, kiedy to meble takie zaczęły pojawiać się w Ameryce. Powszechnie zwykło się uważać, że twórcą tego mebla jest słynny wynalazca, Benjamin Franklin. W rzeczywistości jednak w momencie, kiedy Franklin przychodził na świat meble te były już powszechnie znane i stosowane. Z tego też powodu nazwisko prawdziwego wynalazcy prawdopodobnie na zawsze już pozostanie tajemnicą. Jak łatwo można się domyśleć, takie meble powstały na bazie inspiracji dziecięcymi kołyskami oraz konikami na biegunach. Na samym początku takie meble nie różniły się szczególnie od standardowych mebli – główną różnicą były oczywiście doczepione do nich bieguny. Po dość krótkim jednak czasie nastąpił ich intensywny rozwój, przez co pojawiło się całe mnóstwo zupełnie nowych wzorów; same meble zaczęły być wykonywane zarówno z drewna, jak i wikliny. Osiemnasty wiek to szczyt popularności foteli wykonywanych w tak zwanym stylu windsorskim. Posiadają one wysokie oparcie oraz szczebelki z drewna. Dużą popularnością cieszyły się także fotele shakersów. Co ciekawe, zostały one stworzone przez sektę, która początkowo wykonywała je wyłącznie na swój własny użytek. Dopiero po pewnym czasie dostrzeżono ich zalety, dzięki czemu trafiły one do powszechnej sprzedaży. Odznaczały się one przede wszystkim sporą prostotą oraz wysoką jakością wykonania. W Europie takie meble zdobyły szersze uznanie dopiero w XIX stuleciu. Osobą za to odpowiedzialną był niemiecki stolarz, Michael Thonet, który stworzył metodę produkcji przemysłowej takich foteli. Pozwoliła ona między innymi na produkcję mebli o bardzo wymyślnych kształtach.

Produkcja rozpoczęła się gdzieś pomiędzy rokiem 1840 a 1850 – fotele te szybko zdobyły sobie wielkie uznanie, również i wśród wielu bardzo znanych osobistości. Wszystkie takie działania nie osłabiły jednak pozycji Ameryki w dziedzinie produkcji takich foteli. W kolejnych dziesięcioleciach pojawiało się mnóstwo nowych odmian tego typu mebli, które zdobywały sobie wielkie uznanie wśród klientów. Zresztą, niektóre z nich są dość popularne również i w dzisiejszych czasach.